tam eleman Reklam

Saç için gerekli olan keratin hangi besinlerde bulunur? | Sağlık

Önemli Konular 15 Ağustos 2019 - 18:46 486 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

TamEleman Reklam
Saç için gerekli olan keratin hangi besinlerde bulunur? | Sağlık

Her hücre kendini yenileyebilmek için, hücre yenilenmesi için günlük belli oranda protein (günlük kadınlarda 100 gr/gün, erkeklerde 150 gr/gün) ve mineral ihtiyacımızda bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Saçların keratin denen bir protein türevi olduğunu düşünürsek konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır. Saç dökülmesi konusunda ayrıca önemli bir husus da; alınan bu vitamin ve diğer besinler organlara dağıtılırken, organın vücut içindeki hayati önemine göre dağıtılmaktadır. Konu bu şekilde olduğunda yetersiz ve eksik beslenildiğinde kalp,böbrek gibi organlar varken vitamin ve besinleri vücudumuz saç için kullanmaz. Hal böyle olunca da saçlar istenilen (ihtiyacı olan) vitamini alamadığı için dökülme sorunu yaşayacaktır.Bu süreç uzun vadede kellik halini şu şekilde alacaktır.

Keratin son zamanlarda en popüler araştırma konularından biridir. özellikle saç bakımında adını çok fazla andıran keratin, tırnak ve cilt sağlığı için de çok önemlidir. Keratini vücudumuz kendi kendine de üretmektedir. Fakat bazı keratin içeren besinler yoluyla biz keratin oranını artırabiliriz.

Keratin hangi besinlerde bulunur?

Havuç: Bolca keratin içerdiğinden sağların uzamasına, bakımlı görünmesine olanak sağlar.

havuc

Yumurta: İçeriğindeki biyotin sayesinde vücudun keratin üretmesini de sağlar. Bolca protein sağlar.

yumurta

Et Ürünler: Kırmızı et ve tavuk bol miktarda keratin içerir. Fakat çok fazla et tüketmek sağlığa zararlı olduğu için dozunu kaçırmamaya dikkat edin.

Beslenemeyen her canlı gibi saçlarda zayıf düşecektir. Saç sapı incelecek küçüle küçüle minik tüy halini alacaktır. Tabi bu sırada bazıları beslendiği için az incelecek, bazıları da tam beslendiği için doğal hacminde kalacaktır. Fakat beslenemeyen saçlar aynı şekilde (beslenememe) devam ettiğinde sadece kök kalacak şekilde çekilecek, en son olarak durum değişmediğinde tamamen kel kalınacaktır.

Eğer tüy (bebek tüyü gibi sarı tüyler) olduğu dönemde doğru ürünle tanışa bilirseniz bilin ki saçlar yeniden çıkacak (saç çıkartma) uzun vadede (12-24 ay) hacim kazanarak yeniden saç haline gelecektir. Beslenmediği durumda ise maalesef saç kökü ölüp hiç çıkamayacak hale gelecektir. 

eturunleritam eleman Reklam

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modern sanat ve Gaspar Noe vakası!

1900 sonrası sanat yapıtlarında iç içe geçmişlik, karmaşadan oluşan kaosvari&...

Mülakatta başarılı olmanın püf noktaları.. | Haber

New York merkezli mülakat koçu Pamela Skilling işi gereği yıllardır mülakat f...

İş başvurusunda mülakatın önemi | Haber

  Başarılı ve zeki çalışanlardan biri  korku yüzünden sevmediği bi...